Számos módszer létezik tavasszal a test megtisztítására, az elme felfrissítésére és új erő és energia megszerzésére. Az ájurvéda egyszerű, "samana" nevű otthoni terápiát kínál, amely megfelelő a legtöbb átlagosan dolgozó ember számára, akik ennek megfelelő napi feszültségnek és stressznek vannak kitéve.
Ebben a cikkben megtalálja az egyszerű útmutatót az otthoni méregtelenítő kúrához, amelyet mindenki hozzáigazíthat a lehetőségeihez és igényeihez, valamint megfelelő ájurvédikus gyógynövényeket és kiegészítőket is ajánl.
Az aktív otthoni gondoskodás samana a fizikai és szellemi funkciók kiegyensúlyozására, a test tisztítására és az immunitás erősítésére összpontosít. A test egészséges működésének 4 fő elvén alapul, ahol:
- Egyensúlyba hozza a három biológiai energiát (dósát), így enyhíti a tüneteket és már kezdeti szakaszukban megszünteti a betegség okait,
- támogatja a hét testszövet (dhátuszt), azaz a plazma, a vér, az izmok, a zsírszövet, a csontok és ízületek, az ideg- és a reproduktív szövet egészséges működését és táplálását,
- biztosítja a mérgező anyagok rendszeres kiválasztását (áma),
- helyreállítja a harmonikus anyagcserét, vagyis az egészséges emésztési tüzet (agni-t).
Toxinok - honnan származnak és mit okoznak
A samana célja elsősorban a test megszabadítása a toxinoktól, amelyek az úgynevezett felhalmozódott ámától (salakanyagoktól) származnak, melyek a gyenge emésztőtűz (agni) következtében mint emésztetlen ételmaradék felhalmozódnak és stagnálnak a belekben, megterhelik a májat és az emésztést, bejutnak a vérbe és a vérkeringésbe majd azon keresztül az egész testbe. A toxinok felhalmozódása és stagnálása az emésztő tűz (agni) elégtelen ereje miatt történik. Étel- vagy pollenallergiákat, valamint ekcémával és kiütésekkel kapcsolatos problémákat is okozhatnak. A vastagbél szennyeződése miatt a tápanyagok is rosszul szívódnak fel, ami befolyásolhatja többek között a csontokat és az ízületeket is.
Mentális szinten a hektikus életmód és a felhalmozódott stressz pszichológiai méreganyagokat termel, amelyek a májban és az epehólyagban telepednek le, majd negatív érzelmek formájában jelenhetnek meg, mint például idegesség, harag, düh, ellenségesség, félelem, szorongás és bizonytalanság. A felhalmozódott méreganyagok és az életenergia elégtelen áramlása miatt ekkor fáradtnak és élettelennek érezhetjük magunkat.
A felhalmozódott toxinok tünetei a testben:
- energiahiány, nehézség érzés, letargia, fáradtság, gyengeség, lustaság
- depresszió, fejfájás, nyugtalanság, ingerlékenység, koncentráció hiány
- emésztési zavarok, gyomor- és bélproblémák, puffadás, székrekedés, fokozott nyálképződés, nyelvlepedék, rossz íz a szájban, csökkent étvágy
- bőr- és gombás betegségek, allergiák, legyengült májműködés, hőemelkedés
- magas vércukorszint, túlsúly, duzzanat, érelmeszesedés, rheumatoid arthritis, köszvény, húgy- és epekövek
7 ájurvédikus tisztító módszer, amelyet otthon és a természetben is kipróbálhat
Íme 7 egyszerű kezelés, amelyeket a mindennapok rutinja és munkája mellett elvégezhetők. Nem kell egyszerre alkalmazni az összeset, kezdje azzal, amit el tud végezni. Azt javasoljuk, hogy 1 hónapig kövesse az ajánlásokat.
1. Dípana - ösztönözze az emésztési tüzét
A megfelelő gyógynövények és fűszerek használatával stimulálhatjuk az emésztési tüzet, amely egyszerűen elégeti a méreganyagokat az emésztőrendszerben. Ezek például a fekete, és a cayenne bors, a szárított gyömbér, a mustármag, a kardamom, a kömény, a koriander, a bazsalikom vagy az édeskömény. Egyszerűen tegye az ételébe, vagy vegyen természetes, emésztést elősegítő táplálékkiegészítőket.
Tipp: Igyon meleg italokat, és kerülje az emésztési tüzet gyengítő hideg folyadékokat. Étkezés közben csak kis mennyiségű meleg folyadékot igyon.
Tippünk: Chyawanprash, Annaprash, Guduchi, forró ital Amalaki natúr vagy gyömbérrel
2. Pácsana - tisztítás és méregtelenítés
A böjt mellett (lásd alább) a méregtelenítés hatékonyan valósulhat meg megfelelő természetes kiegészítők, valamint tudatosan összeállított étrend alkalmazásával - bármit is eszünk, gyógyszerként vagy fordítva hat a szervezetre. Az ájurvéda három pszichoszomatikus konstitúciót különböztet meg (váta, pitta, kapha), amelyeknek az eredeti aránya az egyes emberi testekben meghatározza, hogyan kell beállítani az étrendünket.Az édes, sós vagy savanyú íz növeli a méreganyagok termelését, miközben a csípős és a keserű csökkenti.
Állítsa be az étrendjét, és fogyasszon friss zöldségekben gazdag vegetáriánus ételeket, ideiglenesen kipróbálhatja a nyers ételeket is (raw food) és a zöldségleveket (pl. spenótból, petrezselyemből, zellerből). A lucernacsíra, a napraforgómag, a hajdina, a búza, a rizs és az árpa speciális enzimeket tartalmaznak, amelyek megemésztik az ámát.
Kerülje a zsíros ételeket, a fehér lisztből készült péktermékeket, a fehér cukrot és a tejtermékeket, mert azok növelik a váladék képződését. Alternatív megoldásként adjon a tejtermékekhez egy csipet gyömbért vagy kardamomot, ami segít csökkenteni a váladék képzését. Kerülje a toxinok termelését elősegítő hűtött italokat, és inkább igyon meleg gyógyteákat és tiszta forrásvizet.
Tipp: Főzzél magadnak kichadi-t - ez egy harmonizáló étel basmati rizsből, vörös lencséből vagy mungó babból, és megfelelő fűszerekből
A hatékony méregtelenítést, amely főként a vastag- és a vékonybél, a gyomor, a máj, a nyirok és a vér szintjén zajlik, a legjobban bevált gyógynövény kiegészítők indíthatják el és támogathatják, amelyeket az ájurvéda szerint hagyományosan több csoportba osztanak: gyógynövényes főzetek (kvatha ) és elixírek (avaleha), őrölt gyógynövények (csurna), tinktúrák és szirupok (asáva és arista), tabletták (guti-vati), olajok (taila), balzsamok (guggul) és kenőcsök (lepa).
A legismertebb ájurvédikus készítmény a bélrendszer méregtelenítésére a triphala - három gyógynövény amalaki, haritaki és bibhitaki legendás keveréke, tablettákban, porban vagy ájurvédikus teában kapható. A máj méregtelenítését segíti a keserű íz és az ájurvédikus gyógynövény, a kalamegha, a túlsavasodott gyomort tisztítja a guduchi - az úgynevezett "halhatatlanság nektárja", a nimba pedig az ájurvéda bevált vértisztítója.
Tipp: Minden reggelt kezdjen egy pohár meleg vízzel frissen csavart citromlével, és tisztítsa meg a nyelvét a nyelvlepedéktől.
Tipp: A méregtelenítés közben csak zöldségleveseket és salátákat fogyasszon.
Tipp: Adja meg a testének a keserű ízt , amely elősegíti az emésztést és a máj tisztítását.
Tipp: Igyon elég meleg vizet vagy gyógyteákat, hogy a méreganyagok gyorsabban kimosódjanak a testből.
Tipp: Támogassa a gyomor-bél traktus méregtelenítését megfelelő gyógyteák ivásával.
Tipp: Ne egyen 18 óra után, és a tisztító táplálékkiegészítőket vegye be reggel éhgyomorra, este 2 órával étkezés után.
Tippünk: kvatha - Triphala tea, Kalamegha, Nagara, forró ital Amalaki kurkuma vagy Amalaki fiatal árpa, avaleha - elixír Purishaprash, Rasaprash, Raktaprash
3. Kshut - böjt
A test teljes méregtelenítésének egyik módja a rövid távú böjt (nem hosszú távú éhezés), amely megtisztítja az emésztőrendszert, kitisztítja a légutakat, kivilágosítja az elmét és emeli a lelki tudatosságot. Az ájurvédikus koplalás minimális időtartama 5 napnak tekinthető, amely során az első testszövet (a plazma) megtisztul. Mindenkinek azonban figyelmesen meg kell gondolnia, hogy rendelkezik-e ehhez megfelelő fizikai és lelki állapottal. Például a váta típusú embereknek elegendő 3-5 nap, és bizonyos esetekben a böjt egyáltalán nem ajánlott. A pitta típusú emberek számára az 5-7 nap az ideális, a kapha típusú emberek pedig 7-10 napot is képesek elviselni.
Tipp: Ha a több napos böjtölés túl nehéz számára, akkor egy egész napos vasárnapi böjt egyszer hetente 1-3 hónapon át is hatékony, amikor az egyetlen ajánlott ital az emberi test hőmérsékletére melegített tiszta víz.
4. Trit - a folyadékok szabályozása
Ez különösen akkor fontos, ha a test hajlamos az elhízásra, a duzzanatokra és a vízvisszatartásra. Az emberi test megfelelő működéséhez elengedhetetlen, hogy meg tudja tartani a víz térfogatának bizonyos stabilitását, ozmotikus nyomását és a szervezet sav- bázikus környezetének egyensúlyát. A felnőttek vízmennyisége a testtömeg 55-60% -a. A nőknél alacsonyabb a víz aránya a testben, mint a férfiaknál, mert nagyobb a testzsír arányuk, és ugyanez igaz a túlsúlyos vagy elhízott emberekre is. A kisgyermekek és a terhes nőknél is nagyobb a víztartalom. Idős korban a víz részaránya csökken a testtömegben, és a test szövetei fokozatosan kiszáradnak.
5. Vjájama - fizikai aktivitás, testmozgás és jóga
A sportolás elősegíti a vérkeringést, elindítja az anyagcserét és ezáltal a méregtelenítési folyamatot, amikor a salakanyagok izzadsággal távoznak a testből. Emellett az elménk is megszabadul a felesleges gondolatoktól, gondoktól és feszültségektől. Formában tartani a testet a mentális és fizikai egészség elengedhetetlen része.
Tipp: Próbáljon minden nap egy kicsit mozogni, például mehet reggel vagy este futni, vagy sétálni.
6. Átapa - terápia hővel és napsütéssel
A napfénynek gyógyító hatásai vannak, különösen a hosszú téli időszak után, amikor napközben rövid ideig süt a nap. Az emberi bőrrel érintkező napsugarak elősegítik a D-vitamin termelését, amely elengedhetetlen a vérben a foszfor és a kálcium szintjének fenntartásához, valamint az izom működéséhez, a csontképződéshez, az agytevékenységhez és az immunrendszer működéséhez is.
Tipp: Próbáljon minden nap kimenni a napra - 10-20 perc elegendő. Így össze tudja ezt kötni a sétával, vagy a futással is az előző lépésből.
7. Marut - friss levegő és légzőgyakorlatok
Minden lehelet életenergiát vagyis pránával önti el a testet. Lélegezzen be mélyen a mellkas közepébe, és lassan lélegezzen ki. Érezze, hogy tiszta energia folyik keresztül önön, és minden kilégzéssel távozik a testedből minden, amire nincs szükséged. A tudatos légzés fontos eszköz a test és az elme megnyugtatására és harmonizálására. Legjobb a jóga, relaxációs és meditációs technikákban gyakorolni. Nyugodt elmével több harmónia és elégedettség kerül a testbe.
Tipp: Gyakorolja a tudatos légzést minden nap 5 percig, például mindjárt amikor felébred, vagy mielőtt elmegy aludni.
A test rendszeres méregtelenítése az egyik legfontosabb ájurvédikus módszer az egészség megőrzéséhez és a teljes élethez. Nem hiába nevezik az ájurvédát az élet és a hosszú élettartam tudományának, és a tisztító terápiák mellett revitalizáló és fiatalító, regeneráló és relaxáló kezeléseket is kínál.
Összegzésként még egy szép idézetet írunk, és emlékezzünk arra, hogy a testápolás nem öncélú, hanem az " egészséges testben egészséges lélek " közmondás szavai szerint elsősorban a "lélek" a lényeg.
"A szemem tápláléka a természet szépsége. Az orrom étele az illat. A fülem tápláléka a szellemi tanítás. Az elmém tápláléka a világosság. A szívem tápláléka a tisztaság. A lelkem tápláléka a felszabadulás. " - Sri Chinmoy
Összefoglaló
Az ájurvéda szerint a test rendszeres tisztítása és méregtelenítése fontos az elme felfrissítésére és új erő és energia megszerzésére, és ezt otthon is elvégezhetjük.
Egy ilyen méregtelenítö kúra:
- Egyensúlyba hozza a három dósát, és így enyhíti a tüneteket és eltávolítja a betegség okait már kezdeti szakaszukban
- rendszeresen kiválasztja a hulladék- és méreganyagokat
- helyreállítja a harmonikus anyagcserét, vagyis az egészséges emésztési tüzet (agni-t).
A 7 ajánlott egyszerű kezelés:
- Az emésztési tűz stimulálása megfelelő gyógynövények és fűszerek használatával elégeti a méreganyagokat az emésztőrendszerben.
- A méregtelenítés megfelelő természetes kiegészítőkkel, valamint tetstípusunknak megfelelő étrend alkalmazkodással segíthető.
- A test teljes méregtelenítésének egyik módja a rövid távú böjt, amely kb. 5 napig tart.
- Elegendő folyadékok támogatják a test tisztítását.
- A mozgás fontos a méregtelenítési folyamatnak és a fizikai és mentális egészségünknek.
- A napsütés jót tesz a testünknek és a lelkünknek tél után, ezért figyeljünk arra, hogy lehetőleg minden nap legyunk kint egy kicsit.
- A friss levegő és a légzés létfontosságú pránát ad a testünknek, ezért szánjunk néhány percet naponta tudatos légzésre.