Jelenlegi hely

Ájurvédikus masszázsterápia (abhyanga)

Az ájurvédikus gyógyászat az emberi egészség holisztikus megközelítése. Kezelései közé tartoznak az olajterápiák vagyis a snehana, amelyek regenerálják és megfiatalítják a bőrt, csökkentik a feszültség és a stressz érzését, és hozzájárulnak a fizikai ellazulásához és mindhárom dósa lelki egészségéhez.

A legismertebb olajterápiák (snehana) közé tartozik az Abhyanga, egy hagyományos, teljes testre kiterjedő olajmasszázs, amely meleg gyógynövénykivonatokat tartalmazó ájurvédikus olajokat használ, a Shirodhara kezelés, ahol a homlokon lévő harmadik szemre (jnana csakra) folyamatos meleg olajcsurgatást alkalmaznak, és a Shirobasti terápia, vagyis a fejbőr olajfürdője.

Teljes test olajos masszázsa az Abhyanga

A rendszeres testápolás meleg olajos önmasszázs formájában, az otthon kényelmében (abhyanga) megnyugtatja a dósákat, kivezeti a bőr alatt felhalmozódott méreganyagokat, és hozzájárul a test mind a hét szövetének (dhatus) táplálásához és regenerálásához. Ez szerves része az egyéni dósa alkat egyensúly fenntartásának, amihez célszerű az egyes dósáknak megfelelő ájurvédikus testolajokat használni (VATA testolaj, PITTA testolaj, KAPHA testolaj). Rendszeres alkalmazásuk regenerálja és megfiatalítja a bőrt, csökkenti a feszültség és a stressz érzését, hozzájárul a fizikai és mentális jóléthez, javítja az alvás minőségét, támogaja a vérkeringést és a nyirokrendszert, jótékonyan hat az ízületek működésére és serkenti a vitalitást.  

Milyen olajok alkalmasak holisztikus otthoni önmasszázsra?

Az ájurvédikus masszázsterápia (abhyanga) meleg olajat alkalmaz az egész testre, a lábfejtől a fejtetőig. Hagyományosan főként szezámolajat használ, de alkalmas a lenmag-, kókusz-, neem-, napraforgó-, ricinus-, mustár- vagy repceolaj is, amelyhez növényi kivonatokat és ájurvédikus gyógynövényekből származó illóolajokat ad hozzá, az egyéni dósa vata, pitta, kapha testalkattól függően.

A szezámolaj az ájurvédikus orvoslás egyik legfontosabb eszköze, mivel harmonizálja az irritált vata dósát, amely a másik két dósa - a pitta és a kapha - rendellenességei mögött áll.
B vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, mint például vas, kalcium, magnézium, réz, foszfor, kálium, cink és szelén. Sok antioxidánst, linol- és alfa-linolénsavat is és lecitint tartalmaz. Fertőtlenítő és méregtelenítő hatása miatt nemcsak a bőrszövetek egészségére, hanem az idegrendszerre, az izomzatra, az mozgásszervi apparátusra és az immunitás általános erősítésére is jótékony hatással van.

A test általános egyensúlyának helyreállítása érdekében javasoljuk az egyéni testfelépítésnek megfelelően az ájurvédikus testolajok három típusának - VATA, PITTA vagy KAPHA - egyikét használni. A olajok a dósáknak megfelelő, ájurvédikus gyógynövényekben gazdag összetételükkel könnyen behatolnak a bőr felső rétegébe, a bőr alatti szövetekig, majd mélyebbre az idegvégződésekig, egészen a fascia kötőszövetbe, és képesek harmonizálni a dósák egyensúlyhiányát. A dósa terápiák részeként próbálja ki őket Ájurvédikus dósa teával, immunitást erősítő Chyawanprash gyógynövény elixírrel és Amalaki dósa szelettel kiegészítve.

VATA tělový olej

PITTA tělový olejKAPHA tělový olej

 

 

 

 

 

Hogyan és mikor végezzük az ájurvédikus olajos önmasszázst?

A legjobb időpont a napi alkalmazásra a reggeli órákban van. Tegye az üveget meleg vízbe, hagyja, hogy az olaj kellemes testhőmérsékletűre melegedjen, majd vigye fel a bőrre. Körkörös mozdulatokkal, érzéssel és figyelmesen dörzsölje az olajat a bőrbe az egész test felületén. Először a tenyereket és a lábakat, majd a végtagokat és az ízületeket, aztán a hasat és a mellkast, végül a vállakat, a nyakat, az arcot, a fejet és az ágyéki gerinc területét masszírozza. Hagyja az olajat 15 percig hatni, majd zuhanyozzon le meleg vízzel. A meleg fürdő segít megnyitni a bőr felszínén lévő pórusokat, és lehetővé teszi, hogy az olaj még mélyebben hatoljon a bőrfelszín alá, a testszövetekbe. Ha a nap folyamán keletkezett feszültséget és stresszt szeretné levezetni, vagy a szemében lévő égő érzést enyhíteni, hogy megelőzze az elalvási nehézségeket vagy az álmatlanságot, este, lefekvés előtt végezze a masszázst, különös gonddal a lábat illetően.

Ha az életének egy nehezebb időszakán megy keresztül, vagy a következő egészségügyi gondjai vannak, akkor hagyja ki a rendszeres önmasszázst: emésztési zavarok, székrekedés, megfázás, influenza, hőemelkedés, láz, nyirokfertőzés, rendkívül magas kapha dósa, menstruáció idején és terhesség alatt.

„Az olajmasszázst rendszeresen végző ember teste nem sokat szenved, még akkor sem, ha véletlen sérüléseknek vagy megerőltető munkának van kitéve. Ha valaki naponta végez olajmasszázst, akkor jó hozzáérni, fizikai megjelenése vonzó, erős, sármos és nem látszik rajta a kora.”

- Charaka Samhita 1. kötet, V: 88-89.

Az otthoni önmasszázsok további típusai

Az ősi ájurvédikus szövegek leírják a teljes test olajos masszázsának (abhyanga) hozadékait, hangsúlyt fektetve a fejbőr-, fül- és lábmasszázs egészségügyi előnyeire. Mivel ezeken a területeken számos fontos energia csatorna (nádi) halad keresztül, amelyek összekötik az életenergia (prána) áramlását a létfontosságú energiapontok (marma) hálózataiból, amelyek befolyásolják testünk szerveinek és rendszereinek működését, ezek a területek különleges gondoskodást és figyelmet igényelnek.

Az ájurvédikus sebészeti írásokban (Sushruta-samhita) az áll, hogy a testünkön 107 marma pont található, amelyek a három életerő (prána, tejas, ojas) központjai, és a három guna (szattva, radzsasz, tamasz) arányos megjelenési formájában tartalmaznak információt egyéni tudatunkról. E pontok stimulálása tehát befolyásolja a három dósa (vata, pitta, kapha) egyensúlyát, a hét testszövet (dhatus) funkcióit és a tizenhat csatorna (srótámsi) működését.

Olajos fejbőrmasszázs

A fej az agy, az idegközpont és az érzékszervek székhelye. A fejbőrmasszázs (murdha taila) ezért enyhíti a mentális feszültséget, az izgatottságot és a stresszt. Migrén, fejfájás, álmatlanság, fülzúgás (tinnitus) és szédülés esetén végezhető. A fej vagy a szem környékének akut feszültsége esetén az orrlyukakon keresztül is végezhetünk olajos masszázst (návana-nasya) úgy, hogy az olajba mártott kisujjunkat az orrlyukakba dugjuk, és gyengéd masszázst végzünk.

A fejbőr rendszeres olajozása javítja a hajhagymák vérkeringését. Támogatja a haj egészségét, fényét és szépségét, és csökkenti az őszülést vagy a hajhullást. Hagyományosan erre a célra a BHRINGARAJ ájurvédikus olajat használják, amely természetes tápláló-, regeneráló- és növekedésserkentő szerként hat (rasayana).

Olajos fülmasszázs

A fül egy kívülről nyitott szerv, így a hangok, a szél, a por és a szennyeződések folyamatosan érik. Ajánlott havonta egyszer vagy gyakrabban fülolajos tisztítást (karna-pratisaranam) végezni túlzott fülzsírtermelés, halláscsökkenés, fülzúgás vagy a nyak- és állkapocsizmok merevsége esetén, amelyek a vata és kapha dósa zavarainak megnyilvánulásai, illetve hallójárat gyulladása esetén a fokozott pitta dósa eredménye.

Cseppentsen néhány csepp meleg VATA olajat vagy tiszta szezámolajat a fülébe és a kisujjával vagy egy vattapamaccsal finoman masszírozza a belső fülnyílást, majd az egész külső fület. A fülcimpát mutatóujjával elöl, hüvelykujjával pedig hátul masszírozza. Az ujjai között gyúrja át a fülkagyló teljes szélét, és húzza meg a fülcimpát. A fülkagyló masszírozása reggel vagy napközben az éberség és az élénkség érzését kelti, este, lefekvés előtt pedig a relaxáció és a mély pihenés érzését váltja ki.

Krónikusan megemelkedett vata dósa, fülfájás, gyakori gyulladás, állandó fülzúgás vagy megkeményedett fülzsír esetén töltse meg az egész fület meleg VATA olajjal vagy szezámolajjal (karna-purana), és feküdjön a jobb oldalára 15 percig, majd ürítse ki az olajat a fülből. Ugyanezt tegye a bal oldalon is. Alkalmazza ezt a módszert napközben, étkezések előtt. Ne használjon fülolajat, ha akut vagy visszatérő bakteriális fertőzése van.  

Olajos lábmasszázs

A lábakra alkalmazott Abhyanga (padabhyanga) egyszerű, kellemes és egészségmegőrző masszázs. Nagyon hatékony terápia a láb száraz, megkeményedett, repedezett és elhalt bőrére. Az ájurvédikus gyakorlatban hagyományosan fáradtság, izomgörcsök, merevség, isiász, valamint az erek vagy az alsó végtagok szalagjainak összehúzódása esetén alkalmazzák. Az ülőideg irritációjakor a talp sarkánál lévő reflexterület ügyes stimulálása jelentős fájdalomcsillapítást hoz.

A talpmasszázs nyolcvan féle vata dósa rendellenességet enyhít, oldja a feszültséget és a stresszt, elősegíti a mentális egyensúlyt és egészséges alvást eredményez. Jótékonyan hat a fej területét a lábakkal összekötő idegrendszer ellazítására, ahol az öt fontos energia- vagy marma pont (talahridaya, kshipra, kurcha, kurchashira és gulpha) található, amelyeken keresztül az életenergia (prána) áthalad. A lábak ilyen módon történő dörzsölése az egész testet revitalizálja, és javítja a vér- és nyirokkeringést.

Nagyon szoros kapcsolat van a lábak, a szemek és a fülek között. Ezért a rendszeres talpmasszázs hatékonyan megelőzheti a látás- és hallásproblémákat. A lábak és bokák bedörzsölését meleg szezámolajjal vagy VATA, PITTA, KAPHA illetve BHRINGARAJ olajjal ideális este, lefekvés előtt végezni, mivel elősegíti az egészséges alvást. A Sushruta Samhita szövege szerint a kívánt hatás eléréséhez elegendő, ha napi rendszerességgel 5 percig végezzük a lábmasszázst.

Lábon végzett masszázstechnika

Vigyen fel olajat az egész lábfejre. Körkörös mozdulatokkal masszírozza mindkét bokacsontot felfelé és lefelé az Achilles ín mentén. Masszírozza mindkét kezével a lábfej elülső részét, majd mindkét lábboltozatot. Könnyedén nyújtsa és masszírozza meg az összes lábujjat, majd finoman húzza meg az egyes lábujjakat. Zárt ököllel gyúrja a lábfejet felfelé és lefelé. Két kézzel masszírozza a talpat. Masszírozza a sarkat. Óvatosan körözzön az óramutató járásával megegyező irányban az öt marma ponton. Végül dörzsölje át az egész lábfejet.

Olajos köldökmasszázs

A gyógyolaj alkalmazása a köldökre (nabhi-prakshepa) szintén része a holisztikus ájurvédikus masszázsnak, mivel az emberi testnek eme középső területe, egyike a három legfontosabb életenergia (prána) központnak, a szív és az agy mellett, amelyek hetvenkétezer finom tudati mező hálózatán (nadi) keresztül kapcsolódnak egymáshoz. A köldök ugyanakkor funkcionális kapcsolatban áll a gyomor- és a bélműködéssel is. Ezért a has közepének négy ujjal történő gyengéd olajos masszírozása segít serkenteni az emésztő tűz (agni) erejét és az életenergia (prána) áramlását. Ezt a technikát a cöliákia és a Crohn-betegség egészségterápiájának részeként, valamint súlyos vérnyomáscsökkenés vagy hirtelen eszméletvesztés esetén is alkalmazzák.

Köldökmasszázshoz szintén használhatunk VATA, PITTA vagy KAPHA olajat az uralkodó dósa típusnak megfelelően.

Ajánlott termékek

VATA testápoló OLAJ

Kikapcsolódás & pihenés

3 450 Ft

PITTA testápoló OLAJ

Megnyugvás & kiegyensúlyozottság

3 450 Ft

KAPHA testápoló OLAJ

Élénkség & vitalitás

3 450 Ft

KHADIRA bőrápoló OLAJ

Egészséges & sima bőr

3 800 Ft

BHRINGARAJ hajápoló OLAJ

Gyönyörű & egészséges haj

3 800 Ft

MAHANARAYAN masszázs OLAJ

Fitnesz & regeneráció

3 800 Ft

Regisztráció az ájurvédikus újság és az újdonságok megküldéséhez

A regisztrációkor kitöltött adatokat a személyes adatok feldolgozására érvényes szabályok szerint dolgozzuk fel. Bármikor kijelentkezhet az újdonságok fogadásából, ha rákattint a kijelentkezésre, vagy a saját beállításaimat aktualizálja az e-mail alsó részében. A személyes adatok védelméről további tájékoztatás a www.everest-ayurveda.hu oldalunkon található.