Domináns típus
Az egyik dósa jelentősen dominál, a másik kettő csak viszonylag kisebb mértékben van jelen.
Kombinált típus
Két dósa viszonylag szoros egyensúlyban van és a harmadik csak kis mértékben van jelen.
VATA - PITTA vagy PITTA - VATA
Ennek a kombinációnak a megértéséhez olvassa el a VATA és a PITTA jellemzőit. Ez a kombinált típus a vata könnyedségével és a pitta dinamikus aktivitásával rendelkezik. Fizikai alkatuknál fogva közepes termetű, inkább karcsúbb emberek, akik nagyon kreatívak és mindig tele vannak új ötletekkel. Hozzászoktak az intenzív munkához és az állandó feszültséghez, ami túlhajszoltsághoz és mentális instabilitáshoz vezethet.
PITTA - KAPHA vagy KAPHA - PITTA
Ennek a kombinációnak a megértéséhez olvassa el a PITTA és KAPHA jellemzőit. Ez a kombinált típus a pitta dinamikus aktivitásával és a kapha stabilitásával rendelkezik. Fizikai felépítésük alapján általában erősebb és közepes testalkatúak, akik aktívak, ugyanakkor hosszú távon is kitartóak. Erős ellenálló képességgel rendelkeznek, ezért alkalmasak a hosszú távú projektek vezetői pozícióinak betöltésére. Dominánsabb kapha dósa esetén elkényelmesedés, passzivitás és túlsúly is megjelenhet náluk.
KAPHA - VATA vagy VATA - KAPHA
Ennek a kombinációnak a megértéséhez olvassa el a KAPHA és a VATA jellemzőit. Ez a kombinált típus a kapha stabilitásával és a vata könnyedségével rendelkezik, látszólag ellentétes erőkkel, ahol az egyik dósa ösztönzi a változás szükségességét, a másik pedig elutasítja azt. Az alkat lehet magas és karcsú a vata hatására, vagy éppen ellenkezőleg, robusztus, ha a fizikai felépítésben a kapha dósa elve érvényesül. E két elv kombinációja vagy kitartó kreativitáshoz, vagy dezorientációhoz és bizonytalansághoz vezethet.
Kiegyensúlyozott típus
Mindhárom dósa közel azonos arányban van jelen.
Ez a típus nagyon ritka kivétel. A kiegyensúlyozott típus nyugalommal és erővel rendelkezik, és sem letargia, sem túlzott nyugtalanság nem jellemzi. Az elme egyszerre éber és ellazult. A fiziológiai funkciók kiegyensúlyozottak. Mindemellett azonban, a többi típushoz hasonlóan, különböző hatások miatt a dósák némelyike kibillenhet és átmeneti egyensúlyhiányt okozhat. A dósák eredeti, veleszületett alkati aránya azonban a legjobb feltételeket teremti meg az egyensúlyban és harmóniában töltött élethez.
Javaslatok az egyensúly helyreállítására
Ha például egy vata típusú személynél valamilyen betegség üti fel a fejét, az általában azért van, mert a vata dósa jelentősen megnövekedett. A három dósa valamelyikének túlzott jelenléte aztán mindig mentális kiegyensúlyozatlanságban és bizonyos szervek nem megfelelő működésében nyilvánul meg. Ezt a három életerőt helyes étrenddel (lásd a vata, pitta és kapha dósák jellemzőit), egészséges életmóddal és a gyógynövények megfelelő használatával (pl. ájurvédikus dósa teák formájában) hozhatjuk vissza eredeti egyensúlyába. Ha emelkedett vata dósája van, igyon VATA teát, ha emelkedett pitta dósája van, fogyasszon PITTA teát, ha pedig a kapha dósa dominál, készítsen KAPHA teát. Az ájurvédikus dósa teákat hosszú távon, legalább 3 hónapig kell fogyasztani.