A légzés ritmusa befolyásolja a gondolatainkat és érzelmeinket. A lassú és tudatos légzés oxigénnel látja el a vért, regenerálja a testszöveteket, lassítja a sejtstruktúrák oxidációs folyamatát és meghosszabbítja a várható élettartamot. A légzés serkenti az emésztő tüzet a gyomorban (agni), és részt vesz a táplálék életenergiává alakításában, amely oxigéndús vér formájában táplálja a test minden sejtjét, szövetét és szervét.
Mi okozza a légzőszervi problémákat?
A legtöbb légúti betegséget a gyomorban leülepedő váladék felhalmozódása okozza. A gyomorszennyeződés tehát a légúti problémák gyakori oka, az ezeket kísérő csökkent étvágy pedig a szervezet természetes védekező mechanizmusa, amely a táplálék átmeneti elmaradása esetén az emésztő tüzet felhasználva gyorsabban tudja feldolgozni a felgyülemlett szennyeződést. Fontos az elegendő meleg folyadékpótlás, mivel ezeknek természetes méregtelenítő hatásuk van. A hideg víz nem megfelelő, mivel méreganyagokat termel és gyengíti az emésztési folyamatot.
A légzőszervek egészségét a betegség különböző szakaszaiban támogató ayurvédikus teák használatára vonatkozó részletes ajánlásokat lásd az Útmutató az ájurvédikus teák és forró italok használatához megfázáskor című cikkben.